CSM Satu Mare a pierdut meciul disputat sâmbătă seară în deplasare la Olimpia CSU Brașov. Sătmărencele au fost învinse în cadrul etapei a treia a fazei a doua din Liga Naţională de Baschet Feminin de Olimpia CSU Brașov la o diferență de șase puncte, scor 78-72.

Echipa pregătită de Mauro Procaccini continuă seria meciurilor slabe din ultima perioadă și, după dubla înfrângere cu Sepsi care a dus la eliminarea din Cupa României și victoria chinuită de pe teren propriu cu FCC Baschet Arad, a venit a doua înfrângere din acest sezon al LNBF. Chiar dacă pe parcursul primei părți a jocului CSM Satu Mare s-a aflat mai tot timpul la conducere pe tabelă, pe finalul sfertul trei brașovencele au preluat conducerea, la o posesie, 56-54, și au început ultimul sfert în avantaj. Pe parcursul ultimelor zece minute, cele două echipe au trecut alternativ la conducere (61-60, 61-63, 63-66, 67-66, 70-72), iar cu aproape două minute înainte de final scorul era egal 72-72. Williams a marcat pentru 74-72, iar coșul de trei puncte reușit de Biljana Pesovic a fost decisiv, modificând tabela la 77-72 cu 30 secunde rămase de joc și Brașovul a produs surpriza etapei.

În cadrul etapei a patra, ce se va disputa joi, 30 ianuarie, de la ora 18:00, CSM Satu Mare va juca în Sala LPS Ecaterina Both cu ocupanta locului 4 din grupă, CSM Târgoviște .

LNBF | Grupa A | Etapa 3 | Olimpia CSU Brașov 78 – 72 CSM Satu Mare (22-23, 17-19, 17-12, 22-18)

Arbitri: Tiberiu Serbulea, Lavinia Gheorghe, Alexandru Stamate;

Comisar FRB: Cutov Anton;

Olimpia CSU Brașov: Pesovic 26 puncte, Beadle 20p, Williams 16p, Nikolina Zubac 5p, Armanu 5p, Dragana Zubac 3p, Amira 2p, Filip 1p, Dumitru, Voica;

Antrenor: Dan Calancea;

CSM Satu Mare: Maja Miljkovic 23 puncte, Bernice Mosby 17p, Andreea Olah (Orosz) 12p, Alina Podar 11p, Lauren Ervin 4p, Carla Popescu 2p, Flavia Ferenczi 2p, Andreea Huțanu 1p, Adina Stoiedin;

Antrenor: Mauro Procaccini;