Baschet | CSM Satu Mare, înfrântă în derby-ul cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe

Sepsi SIC Sf. Gheorghe a câștigat derby-ul Ligii naționale de baschet feminin disputat în această seară în fața baschetbalistelor de la CSM Satu Mare, scor 64-60.

Meciul s-a jucat în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare în cadrul etapei a X-a și odată cu victoria de azi, Sepsi a încheiat pe primul loc în grupa valorică A, cu victorii pe linie, 10 din 10, iar CSM Satu Mare a terminat pe locul doi.

Cele două echipe au început jocul din această seară cu același număr de puncte, după ce echipa din Sfântu Gheorghe a fost penalizată săptămâna trecută cu 3 puncte, pentru că nu a participat în vară la cel puțin patru turnee din Liga Națională 3×3.

Antrenorul spaniol, Maikel Lopez a început meciul cu Kadar, Mandache, Lloyd, Denson și Amukamara, în timp ce primul cinci al oaspetelor trimis pe parchet de Zoran Mikes a fost alcătuit din Godri-Părău, Ghizilă, Solopova, Whitted și Higgins. Începutul jocului a fost ezitant de ambele părți, primele puncte fiind marcate de Sepsi după aproape două minute de joc, Ghizilă deschizând scorul cu o triplă, iar Solopova a marcat imediat pentru 5-0. Denson și Lloyd au marcat primele puncte pentru CSM, 4-5, Solopova și Higgins au refăcut diferența de cinci puncte în favoarea oaspetelor (4-9), iar Mandache a adus CSM-ul aproape cu o triplă, 7-9. Amukamara aduce pentru prima dată CSM-ul la conducere, 11-9, Godri-Părău egalează, însă până la finalul primului sfert au mai înscris doar sătmărencele și la prima pauză CSM Satu Mare avea un avantaj de șase puncte, 17-11.

Începutul sfertului doi a fost dominat de Sepsi care s-au apropiat încet-încet, au profitat de faultul tehnic dictat la banca sătmăreană și în ultimul minut au egalat la 25, dar coșul marcat pe final de Mandache a adus CSM Satu Mare în avantaj la pauza mare, 27-25.

În prima parte a sfertul trei sătmărencele s-au distanțat la zece puncte, 39-29, însă a urmat o perioadă de aproape două minute fără puncte marcate si oaspetele s-au apropiat la o posesie, 39-36. Amukamara a părăsit terenul destul de repede, după cele 5 greșeli personale, Sepsi a profitat, a egalat la 40 cu trei minute înainte de finalul sfertului, iar apoi, încet-încet s-a distanțat și scorul ultimei pauze era 46-51.

În ultima parte a meciului cele două echipe au făcut multe greșeli și au marcat puține puncte, însă oaspetele au condus în permanență, distanțându-se pe alocuri la 10-11 puncte, scorul final fiind stabilit încă din minutul 37, 60-64, în ultimele minute cele două echipe nu au marcat niciun punct.

Dlesha Lloyd a marcat cele mai multe puncte în această seară, 17 + șapte recuperări, Mandache a înscris 14 puncte, iar Denson a marcat 11 puncte + 10 recuperări. Pentru Sepsi, cele mai puncte le-a marcat fosta jucătoare de la CSM, Solopova, 16 puncte, Godri-Părău a marcat 12 puncte + 7 assist-uri, iar Higgins a înscris 12 puncte + 7 recuperări.

La finalul meciului s-a stabilit și ierarhia finală în grupa valorică A, Sepsi terminând prima fază a competiției cu victorii pe linie (10/10) și 18 puncte, în timp ce sătmărencele au terminat pe locul doi, cu 17 puncte (7 victorii și 3 înfrângeri). Faza a doua a campionatului începe sâmbătă, 22 decembrie, CSM Satu Mare urmând să primească vizita câștigătoarei din seria valorică B, Phoenix Știința Constanța.

LNBF | Etapa 10 | CSM Satu Mare 60 – 64  Sepsi SIC Sf. Gheorghe (17–11, 10–14, 19–26, 14–13)

Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: Andrada Csender (Mediaş), Amalia Marchiş (Cluj-Napoca) şi Ionuţ Morar (Cluj-Napoca);
Comisar: Doru Vinasi;
CSM Satu Mare: Lloyd 17 puncte, Mandache 14 puncte, Denson 11 puncte, Amukamara 8 puncte, Huțanu 6 puncte, Kadar 2 puncte, Pop 2 puncte, Olah (Orosz);
Antrenor: Maikel Lopez;
Sepsi SIC Sf. Gheorghe: Solopova 16 puncte, Godri Părău 12 puncte, Higgins 12 puncte, Nagy 10 poncte, Ghizilă 6 puncte, Whitted 3 puncte, Sipos 3 puncte, Slamova 2 puncte, Kovacs;

7. CS Agronomia București 2/10 14p

Articolul precedentDrumul judeţean 196C a fost încadrat în categoria funcţională a drumurilor de interes naţional
Articolul următorSistem de supraveghere video și iluminat public cu lămpi LED în comuna Homoroade