CSM Satu Mare a pierdut la o diferență de cinci puncte (70-65) meciul disputat sâmbătă seară, în Sala Victoria din Arad, cu FCC ICIM Arad.

Meciul s-a jucat în cadrul penultimei etape din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet feminin și a fost prima victoria a ICIM-ului din acest sezon în fața CSM-ului sătmărean, victorie ce a oprit seria de zece victorii consecutive pentru sătmărence (opt în Liga Națională și două în Cupa României).

Gazdele au început meciul cu Ciotir, Ardelean, Hadzovic, Dzombeta și Williams, iar pentru CSM Satu Mare au început Kadar, Olah (Orosz), Mandache, Amukamara și Denson. Cele două echipe au câștigat câte două sferturi, sătmărencele adjudecându-și sfertul 1 (18-24) și 3 (17-21), iar gazdele s-au impus în sferturile 2 (19-7) și 4 (16-13).

Branika Hadzovic a fost coșghetera partidei, cu 22 puncte + 7 pase decisive și 5 intercepții, Destiny Williams a fost în double-double (17 puncte+13 recuperări), iar Dzombeta a reușit 15 puncte. Pentru CSM Satu Mare, Promise Amukamara a marcat cele mai multe puncte (20 p+6 pase decisive), Denson a fost și ea în double-double (17 puncte+11 recuperări), Olah (Orosz) a reușit 10 puncte+9 recuperări, iar Uiuiu a înscris 8 puncte.

A fost a patra întâlnire dintre cele două echipe în acest sezon competițional, în prima fază a sezonului, CSM Satu Mare a câștigat, acasă, contra arădencelor în primul joc al sezonului (74-59), iar în retur, la Arad, s-a impus cu scorul de 66-52. În penultima etapă a turului fazei a doua, CSM Satu Mare a câștigat cu 78-62

În urma rezultatului de sâmbătă, FCC ICIM Arad poate încheia sezonul regular pe locul patru, dacă câștigă în utima etapă Phoenix Constanța și ”U” Cluj învinge cu CSM Târgoviște, iar CSM Satu Mare rămâne pe locul doi, indiferent de rezultatul de sâmbăta viitoare cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

Grupa Roșie | Etapa 13 | FCC ICIM Arad 70 – 65 CSM Satu Mare (18-24; 19-7; 17-21; 16-13)

Sala: Victoria (Arad);
Arbitri: Mate Andras Stretea, Vlad Potra, Răzvan Opriș;
FCC ICIM CSB Arad: Hadzovic 22 puncte, Williams 17 puncte, Dzombeta 15 puncte, Ardelean 5 puncte, Fodor 4 puncte, Ciotir 3 puncte, Mercea 2 puncte, Lee 2 puncte;
Antrenor: Bogdan Bulj;
CSM Satu Mare: Amukamara 20, Denson 17 puncte, Olah (Orosz) 10 puncte, Uiuiu 8 puncte, Mandache 4 puncte, Huțanu 2 puncte, Baltic 2 puncte, Tavic 2 puncte, Kadar;
Antrenor: Miguel de Jesus Lopez Alonso;