CSM Satu Mare a câștigat miercuri seară în deplasare la Târgoviște și a obținut calificarea în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Meciul disputat în Sala Sporturilor din Târgoviște a contat pentru etapa a IX-a a LNBF, penultima a sezonului regulat, iar punctele câștigate de sătmărence au adus calificarea directă în penultimul act al sezonului 2019/2020, alături de Sepsi SIC Sf. Gheorghe. Celelalte două echipe ce se vor alătura în faza semifinalelor vor fi desemnate la finalul jocurile din sferturi, locurile 3-6, respectiv 4-5.

În faza semifinală, CSM Satu Mare va întâlni câștigătoarea duelului dintre locurile 3-6: FCC Baschet Arad – Universitatea Cluj.

Jocul de pe parchetul Sălii Sporturilor din Târgoviște a avut două reprize distincte, echipa gazdă intrând la pauza mare cu un avantaj de o posesie, 37-35, după ce, pe parcursul primului sfert, a avut un avantaj de 12 puncte. În partea a doua a meciului târgoviștencele au părut că „au terminat benzina”, astfel că încet, dar sigur, CSM Satu Mare a pus stăpânire pe joc, iar diferența de pe tabelă a început să crească în favoarea echipei pregătite de Mauro Procaccini, mai ales în ultimele zece minute, atunci când gazdele nu au reușit să înscrie decât 5 puncte… CSM Târgoviște – CSM Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 58-76, pe sferturi: 20-12, 17-23, 16-28, 5-13.

Duminică, de la ora 18:30, în ultima etapă a sezonului regulat, CSM Satu Mare va juca în deplasare la campioana Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

LNBF | Grupa A | Etapa 9 | CSM Târgoviște 58-76 CSM Satu Mare (20-12, 17-23, 16-28, 5-13)

Sala: Sporturilor (Târgoviște);

Arbitri: Alexandra Stan, Matei Banica, Diana Oprea;

Comisar FRB: Cutov Anton:

CSM Târgoviște: Chivu 21 puncte, Stoenescu 11p, Ghiță 8p, Toma 6p, Irimia 5p, Petrof 3p, Păun 2p, Auier 2p, Brebene, Tănase;

Antrenor: C. Tănase;

CSM Satu Mare: Bernice Mosby 21 puncte, Lauren Ervin 15p, Maia Miljkovic 12p, Andrea Olah (Orosz) 10p, Alina Podar 9p, Carla Popescu 7p, Andreea Huțanu 2p, Adina Pop, Renata Szmutku, Anamaria Kadar;

Antrenor: Mauro Procaccini;