CSM Satu Mare a câștigat meciul disputat astăzi în deplasare la ultima clasată, Universitatea Cluj, cu scorul de 82-68, bifând astfel a opta victorie consecutivă în Liga Națională de baschet feminin.

Cele două echipe și-au adjudecat câte două sferturi din meci, însă la diferențe diferite, clujencele s-au impus în sferturile 1 (18-14) și 3 (17-15), iar echipa pregătită de Maikel Lopez a câștigat sferturile 2 (29-22) și 4 (24-11).
Brittany Denson a fost din nou coșghetera partidei, cu 26 puncte+10 recuperări, Andra Mandache a marcat 16 puncte+6 recuperări, iar Promise Amukamara a reușit 12 puncte. Pentru gazde, Morse a fost în double-double, 20 puncte+11 recuperări, Maxim a înscris 17 puncte (3 x 3 puncte), iar Părău a reușit 13 și 9 recuperări.

Etapa următoare, 16 martie, CSM Satu Mare va juca în deplasare la FCC ICIM CSB Arad, iar peste două săptămâni va juca, tot în deplasare, cu ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

LNBF | Etapa 12| Universitatea Cluj 68 – 82 CSM Satu Mare (18-14, 22-29, 17-15, 11-24)
Sala: Horia Demian (Cluj);
Arbitri: Lajos Kovago, Răzvan Opris, Octavian Goina;
Comisar FRF: Bucerzan Radu;
Universitatea Cluj: Morse 20 puncte, Maxim 17 puncte, Parau 13 puncte, Henderson 11 puncte, Bot 4 puncte, Cenean 3 puncte, Begenisic;
Antrenor: C. Popa;
CSM Satu Mare: Denson 26 puncte, Mandache 16 puncte, Amukamara 12 puncte, Olah (Orosz) 10 puncte, Baltic 6 puncte, Uiuiu 5 puncte, Tavic 4 puncte, Huțanu;
Antrenor: M. Lopez Alonso;