Baschet | CSM Satu Mare 90 – 79 Olimpia CSU Brașov

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat în această seară primul joc al anului 2019 din Liga națională de baschet feminin.

Sătmărencele au învins la o diferență de 11 puncte Olimpia CSU Brașov, scor 90-79, echipa oaspete având pe bancă doar trei jucătoare. Meciul s-a jucat în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare și a contat pentru etapa a III-a din Grupa Roșie a LNBF, La CSM Satu Mare a revenit după o accidentare Kristina Baltic.

CSM Satu Mare a început meciul cu Kadar, Mandache, Amukamara, Lloyd și Denson, iar pentru Olimpia CSU Brașov primul cinci a fost format din Podar, Ferenczi, Pesovic, Bartee și Arsenic. Brașovencele au deschis tabela cu o triplă, coșul marcat de Bartee aducând pentru prima și ultima dată CSU în avantaj, după care CSM Satu Mare a preluat conducerea și a condus până la final. Primele trei sferturi au fost câștigate de CSM Satu Mare, 29-22, 21-18 și 25-22, ultimul sfert fiind câștigat de brașovence la o diferență de două puncte, 17-15.

Pe parcursul meciului, jucătoarele pregătite de Maikel Lopez au avut un avantaj de 10/11 puncte, cea mai mare diferență înregistrându-se în sfertul trei când CSM-ul a condus cu 16 puncte, 59-43.

Carla Bartee a marcat cele mai multe puncte în această seară, pe lângă cele 27 puncte (3×3) marcate, americanca a reușit și 7 recuperări, Pesovic a marcat 24 puncte (4×3) + 7 recuperări, iar AndraMandache a fost a treia marcatoare a serii cu cele 22 puncte reușite. Pentru CSM Satu Mare, Amukamara (2×3) și Denson (8 recuperări) au înscris câte 20 puncte, Lloyd a marcat 13 puncte + 7 recuperări și 7 pase decisive, iar Olah (Orosz) a marcat 11 puncte (2×3).

Etapa următoare din Grupa Roșie se va disputa sâmbătă, 12 ianuarie, însă CSM Satu Mare va sta, iar peste două săptămâni va primi vizita celor de la Universitatea Cluj.

LNBF | Grupa Roșie | Etapa 3 | CSM Satu Mare 90 – 79 CSTBv Olimpia CSU Brașov (29-22; 21-18; 25-22; 15-17)

Sala: LPS “Ecaterina Both” (Satu Mare)

Arbitri: Amalia Marchiş (Cluj-Napoca), Ionuţ Morar (Cluj-Napoca) şi Octavian Goina (Oradea);

CSM Satu Mare: Mandache 22 puncte, Amukamara 20 puncte, Denson 20 puncte, Lloyd 13 puncte, Olah (Orosz) 11 puncte, Kadar 2 puncte, Huțanu 2 puncte, Uiuiu, Baltic, Pane;

Antrenor: Maikel Lopez;

CSTBv Olimpia CSU Brașov: Bartee 27 puncte, Pesovic 24 puncte, Filip 13 puncte, Ferenczi 6 puncte, Arsenic 4 puncte, Podar 3 puncte, Al Ash Hab 2 puncte, Szmutku;

Antrenor: Dan Calancea;